Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Ağu 2, 2015 Genel | Yorum Yok

Zamane Babaları

Baba evde otoriteyi anneyse sevgi ve şefkati temsil eder. Fakat babalık kavramının eskilerden günümüze oldukça değişim gösterdiği su götürmeyecek kadar aşikar.Peki bu değişim olumlu mu olumsuz mu,orası tartışılır işte. Kendini oldukça iyi geliştiren babalar olduğu gibi; ipin ucunu kaçıran babalar da yok değil. Fazla bilinçli olmaktan mı diyelim,evlat sevgisinin rahatça yaşanabildiği yıllarda olduğumuzdan mı diyelim yoksa eşlerinin yönlendirmelerini yanlış anladıklarından mı bilinmez; gerçekten ortayı bulamayan baba tipleri oluştu ki artık bazen “pes!” diyorum =)
Gelin baba tiplerini size kısaca aktarayım:
1)Karısının “öyle ki ölüp gitsem benden bile güzel anne olur” facebook durum güncellemesini yanlış anlayan babalar: En çok da buna rastlıyorum sanki.Bu babalar “ hayat müşterek” kavramını en uçlarda yaşayan babalardan. Çocuk ağlayınca,acıkınca,üşüyünce,altını pisletince,uykusu gelince anneden önce atlayan baba tipi diyebiliriz. David Beckham’la karıştırılmasın. Benim gördüğüm hiçbir bu tip babada çocuklar David’de durduğu gibi durmuyor=) Bende bu tip babaların bıraktığı tek izlenim şu ; “acaba anne üvey mi?”
Eğer annenin bir sağlık sorunu,bir meşguliyeti,o anda bir işi yoksa “genellikle” bu ihtiyaçlarla ilgilenmek onun görevi diye düşünüyorum. Çünkü tüm bu bebek-çocuk bakım işlerini üstlenen baba çocukla fazlaca yüz göz oluyor demektir. Haliyle ileride otorite sorunu yaşayacağı kesin gibi duruyor. Düşünsene; tırnaklarını kestirdiğin,kakanı yapınca “babaaaa popomu sil” diye bağırdığın bir adamdan bahsediyorum.
Bu maddeyi okuyan, bu tip baba: Lütfen çocuğun annesi müsaitse her şeye atlama,”ayhhh ne mikemmel bir baba” dan çok “bu ikinci karısı heralde” izlenimi veriyorsun.
2)Karısının Sosyal Medya Çılgınlığına Kurban Giden Babalar: Mutfak önlüğü giyip (genelde tasarım ve takım olur) oğluyla çiğköfte/kızıyla kek yaparken poz veren babalardan bahsediyorum.Mutfak konusunda neredeyse o mesleği seçecek kadar ilgili olmayan hiçbir erkek öyle poz vermek istemez diye düşünüyorum,bu tipler genelde yemekten sonra karısının zoruyla mutfağa sokulup önlük giydirilip poz verdirilen,sonra da çekim bitince yanak ve burnuna bulaştırılan unu “offf” diye yıkayıp tekrar koltuğuna geri dönen babalar. Cennetliksiniz =)
Bu maddeyi okuyan anneler: Gözünüzü seveyim yapmayın, o fotoğrafları gören kimse “ayhhh ne becerikli ve ilgili ve sosyal ve harika biğğğrrr erkekkk,ne şanslı karısı var, sonra da un savaşı yapmışlar yeaaaağğğğ ne tatlııııııı” demiyor,ben şahsen ürün yerleştirme arıyorum Dr Oetker reklamı mı,yoksa Samsung fırın tanıtımı mı diye. O kadar yapmacık bir kare oluyor.
3) Kendini “Taş fırın,kazak Türk Erkeği” moduna sokmaya çalışırken “Odun” niyetine sobaya atılacak kadar kereste olanlar: Bunlar da aksine yapması gerekeni bile yapmayan baba tipleri ki aslında en nefret ettiğim. Sokakta hem çantayı hem çocuğu taşıyan karısının yanında elini kolunu sallayarak gezen,(çocuk genelde annenin kucağını ister ısrarla buna lafım yok,bari çantayı sen taşı be adam?!), dışarıda yemek yerken kendi yemeğe yumulan ve çocuğun tüm huysuzlarıyla,sağa sola gitme istekleriyle annenin ilgilenmek zorunda kaldığı, kendisi tüm bu ağlama,zırlama,restoran turlama etkinlikleri sırasında kürdanla diş kurcalayan tipler . Dışarıda ya da evde; yemek nöbetleşe yenecekse önce kadın/anne yemeli bence. Hiç çalışıyoruz da vıt zıt ayağı yapmayın,akşama kadar evde çocuk yüzünden kahvaltı yapamayan anneler tanıyorum ben. Çocuk gece 12 kez uyanır ama bu tip babalar 1 tanesini bile duymaz.Duysa da uyuyor taklidi yapacak kadar bencildirler zira. Bunlar beni en sinir eden baba tipleri.Madem o çocuğu yapıp,gerine gerine babasıyız diye dolaşıyorsunuz, taşın altına elinizi koyacaksınız.Nokta.
4)Dünya üzerindeki yüzyıllar süren kısırlığı kendisi bir çocuk yaparak bozmuş ve bununla birlikte dünyanın tekrar dönmesini sağlamış olduğunu sananlar : Bir evlat sahibi olmayı fazla abartır ve haliyle her şeyi abartır. Çocuk parmak ucum acıdı dese doktora koşar,burnu aksa peditus arar, ağlasa zıplar,gak dese internetten “bilmem kaç aylık çocuk neden gak der” yazar falan. Bir diğer isimleri de “Bay Evham” olabilir. Gittiği yerin parmak ölçümüyle ısısını ölçer,sırt sıcaklığını dahi ter zanneder, çocuk her düştüğünde beyin kanaması geçirmiş muamelesi yapar,yemekte öksürse masanın karşı tarafından diğer tarafına ışık hızıyla uçan garip bir baba tipi. Böyle durumlarda anne zaten abartılı durumu fark ettiği için görmezden gelir,bu seferde “sen ne kadar rahat bir annesin ya” diye suçlamalara maruz kalır.
Ey bu tip baba; derin bir nefes al ve dünyada milyarlarca çocuk olduğunu düşün. Yani sen İngiliz Kraliyet ailesinin devamını sağlayacak genleri getirmedin dünyaya,bu kadar telaşlanma. Hasta olmadan,düşmeden,terlemeden ve ağlamadan büyüyen bir çocuk olmaz.Anne karnındaki dönem o senin takılı kaldığın,çocuk çıktı,sen de çık ;)
Bunlardan hiçbiri değilse ya da bunların harmanlanmışı falansa senin baban/eşin ya da sen; şanslısın demektir. Ortalama takılıyorsun,derin bir nefes al =)
Bu şimdiki ilginç babaların çocuklar üzerinde nasıl otorite kuracağını da çocuk ergenliğe girince göreceğiz.
Neden David Beckham’ın bu fotoğrafını seçtiğime gelince; Geçenlerde izmiranneleri instagram hesabında dikkatimi çekip bu yazıyı yazmam için ilham verdiği için seçtim. Ha bir de “hayaller David’le Victoria, hayatlar Hıyarlı babayla havuçlu anne” demek için bunu seçtim =))
(Tüm bu oluşturduğum 4 baba tipi hiçbir akademik çalışmaya dayandırılmamakla birlikte bolca gözlemle oluşturulmuştur. Gözlem raporum yoktur,dolayısıyla yanlı bir gözlemdir. Tamamen benim bakış açımdır. )
Sümeyra SARI

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.