Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Tem 15, 2015 Anne / Çocuk |

Senin pipin var mı anne?

Cinselliğin “ayıp” olduğu kültürümüzde bu sorulara yanıt vermek de bir hayli zor oluyor elbet. Ayıp olmalı mı? Olmamalı mı? Çok ince bir çizgi.Doğru yönlendirme yapılmalı demek en uygun sonuç olacaktır.

Ne cevap versek de hata yapmadan kurtulsak diye düşünüyor anne-babalar. Cinselliği belli bir yaşa gelince açık açık konuşulup anlatılması taraftarıyım.

Doğrusunu anne-babasından öğrensin ki olur olmadık yerlerde yanlış insanlara sormasın. İşte o zaman çocuk yerine utanan biz oluyoruz. Çünkü cinsellik bizim kültürümüzde tü-kaka. Hatalı öğretiler yaşanabilir.

İşte aslında bu bastırılan durum sebebiyle yaşanılıyor çoğu vakalar ancak bu apayrı bir uzmanlık yazısı olabilecek bir konu.

Ben kısaca yaşadıklarımdan bahsedicem.

Çocuklarda cinsellik ile ilgili sorular genelde 3yaşında başlıyormuş. Bizde de tam bu yaşlarda başladı. Ebeveynler olarak biz çok sevdiğimiz bu bölgelere isim takıyoruz ya işte burada başlıyormuş hata zinciri. Doğrusunu öğretmek gerekirmiş pipi yerine penis – kuku yerine vajina gibi. Ama bu durumu savunan uzmanların da bu kelimeleri kullandığını hiç sanmıyorum,3 yaşında ki çocuğa ağır gelebilir.

Demir 3yaşını doldurmaya henüz yaklaşmışken başladı “anne senin pipin var mı?” sorusuna.
Bu soruyu çok profesyonelce sıyırdığımı düşünüyordum ki önce geçen hafta ve en son bugün tam doksandan fena bir gol yedim.

Bu soruyo her sorduğunda “annelerin pipisi olmaz, annelerin memesi olur” derdim. Geçen haftalarda kendi memesini gösterip “ama bak benimde memem var” demişti. Sıyrıldım tabii “ama senin memen büyük değil,ve içinde süt yok,annelerin memesi büyük olur ve bebeklerine süt verirler” dedim o konu net bir şekilde kapandı.

Ancak bugün tekrarlayan favori gol olan diyaloğumuz şöyleydi;

Demir; “Anne senin pipin var mı”?
Sibel; “Hayır annecim,benim pipim yok”
D;”Senin pipin yoksa nereden çiş yapıyorsun anne”
S; Afalladım ve büyük sessizlik bendeki… Ve bomba devam ediyor.
D;”Yoksa sen popondan mı çiş yapıyorsun,çok komik”
S; Gol yedim elendim.

Ne diyeceğimi bilemedim ve ilk defa sessiz kalma hakkımı kullanmak istedim ancak doğru olmazdı.

Ona “Kadınların da ayrı bir çiş yapmak için organları olduğunu, ancak bu organın onun pipisine benzemediğini,daha farklı olduğunu ve görmesinin doğru olmadığından bahsettim”.

İkna oldu.
Şimdilik.

Ayıp soruları yanıtsız bırakmamız doğru olmayacaktır. Çok fazla ayrıntıya girmeden, doğanın bu şekilde olduğunu, kadın-erkek organlarının farklılık göstediğini ona anlatın. Çocuk merak ettiği konuları ailesine yönelttiğinde cevapsız kalır ise ; onu bu yanıtları almak için başka kişilere yönlendirmiş olursunuz. Ve başka kişilerin vereceği cevaplar kötü sonuçlar doğurabilir.

Öncelikle ilk soruyu duyduğunuzda aileniz ile bu konuyu paylaşın,çocuklar ikna olması güç varlıklardır. Bu soruyu size yönelttikten kısa bir süre sonra ailenizin diğer fertleri ve anneanne-babaanne-amca-dayı şeklinde bu çember genişler. Ortak ,mantıklı bir cevap bulup herkesin o cevabı vermesini isteyin. Farklı yanıtlar alırsa onu çıkmaza sokabilirsiniz.

Eğer 3 yaşına yaklaşmış bir çocuğunuz var ise derhal bir uzmana danışın, ya da bu konuları içeren makale veya bir kitap okumanızda yarar olacaktır.

Daha sonra karşınıza çıkacak “ben nasıl oldum” sorusuna vereceğimiz cevap çok sağlam olmalı.

Düşünsenize herşeyi sıfırdan öğreniyorsunuz. Yönlendirme ve yol gösterme araçlarının doğruluğu ilerleyen yaşların sağlam karakterler üzerine oturmasına sebep olacaktır.

Hayat,biz anneler için uzun bir süre daha “Soru&Cevap”lardan ibaret olacaktır…

Keyifli sorular ve mantıklı cevaplar ile yaşamanız umuduyla.

Sevgiler
Sibel Türsen

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone
Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.