Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Haz 5, 2015 Yaşam | Yorum Yok

Okul Seçmek Kabus mu?

Değil.Ne istediğini bilirsen ve yelpazeni dar tutarsan çok da kolay. Hepsini anlatacağım.Ama balıklama dalmayalım,baştan alalım.
El bebek gül bebek büyüttüğünüz, kah gak demeden ördek taklidi yaptığınız kah guk demeden guguk kuşu olduğunuz evladınız resmen yuvadan uçuyor…Saçmalamayın! Evet önce saçmalamayı bırakın,elbette duygusal bir tarafı var ama öyle sizin abarttığınız kadar değil.Sonuçta o okullarda bu işin eğitimini almış yüzlerce insan var.Bazı konulara biz annelerden bile daha çok hakimler konuya.O yüzden bi nefes alın ve rahatlayın önce.Okul seçmeye başlamadan önce “çocuğun okula başlayınca evi terk edeceği” düşüncesi değil ama duygusallığından sıyrılın.Bunu yapmazsanız kriterleriniz bir uzay üssü seçme şekline dönüşür ve asla aradığınız kriterde okul bulamazsınız.
Ben bir eğitimci olarak okul öncesi eğitimin 5 yaştan önce başlaması gerektiğini savunanlardanım.3-4 yaş en ideal dönem bence,neden? Çünkü 3-4 yaşında bir çocuk derdini anlatır durumdadır,tuvalet eğitimini almıştır,uyku düzeni (genellikle)oturmuştur,evde anne-baba-anneanne-babaanne-dede’yle oynanabilecek bütün eşekçilik,atçılık,çekçek amca burnu kanca,evcilik,doktorculuk vs doymuştur.Bunun yanında öğrenmeye o kadar açtır ki sizi bileğinizi kesmeye kadar sürükleyen “neden?” soruları bunun ispatıdır.Algısı çok açıktır.Dünya keşfedilmeyi bekleyen heyecan dolu bir yerdir onun için.Size çok sıradanve oldukça sıkıcı gelen bulaşık makinesi boşaltma işlemi onun için kesinlikle yaşaması gereken bir deneyimdir.Bunu paraşütle atlamak gibi düşünün.Sizin o an hissedeceğiniz merak ve heyecan onun elektrik süpürgesini açık bırakıp gittiğinizde yaşadığı heyecanla aynıdır.Eeee tamam anladık,çocuk öğrenmeye aç,okula göndermeye karar verdik de nasıl bir okul olacak?
Okul Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar
1) Bence ilk şart güvenlik. Öyle kreşler var ki elini kolunu sallaya sallaya 3. kata kadar çıkıyorsun,sen kimsin diyen olmuyor.Anında dön geri,nanik yapmayı da unutma…
2) Nasıl bir eğitim istediğine karar ver.Örneğin dil ağırlıklı okullar var,sanat ağırlıklı okullar var,montessori ağırlıklı,dans ağırlıklı,zort! İşte ben de dahil en zortladığımız kısım! Ne ağırlıklı eğitsek ki?Açık konuşayım,ağırlıksız,hafif bir okul olsun.Ne dil ne dans ne vs… 3-4 ya da 5 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz. Omzuna olmayacak ağırlıklar koymaya gerek var mı kendi heveslerimiz uğruna? Bence yok,ben rutin boyama,etkinlik,oyuncak oynama,parka indirme vs programları olan bir okul tercih ediyorum. (Bu kısım nacizane fikrim) Çok kapsamlı programı olan okullar var,tercih meselesi.
3) Tam gün mü yarım gün mü? Bu saçma bir ikilem olur çalışan anneler için,mecburen bir çoğu tam gün verecek ama çalışmayan anneyseniz yarım gün tercih etmenizi öneririm.Bıktırmadan,bezdirmeden,hem sizinle vakit geçirip hem okulun tadına varabileceği şekilde ayarlayabilirseniz her şey daha kolay olur diye düşünüyorum.Hatta genelde “öğleci” olması tercih edilir ama ben çocuğa “sabahçı” olmanın (okul öncesi de dahil) daha verimli olduğu kanaatindeyim.Sabah erken kalkar,akşam erken uyur,sabah 8.30 da kahvaltı yapan bir çocuk hem öğle hem akşam yemeği yiyebilir ki bu da hayatının düzene girmesi demektir.
4) Özel okul mu devlet okulu mu? Bu ailelerin gelir durumuna ve hayata bakış açısına göre değişebilen bir karar.Herkesin fikrine sonsuz saygılı olmakla birlikte kendi fikrimi de söylemeden geçmek istemiyorum.Ben devlet okullarını tercih ederim.Hayatın oralarda daha şeffaf olduğunu düşünüyorum.Çünkü herkesin tabletinin olduğu,herkesin marka ayakkabı giydiği,herkesin yazın en güzel otellerde ve birçoğunun da yurt dışında tatil yaptığı,herkesin babasının lüks arabasının olduğu ,herkesin istediğini alabilecek kadar harçlığının olduğu bir dünya yok.Dünyayı öyle zannetsin istemiyorum.Bu sadece benim pencerem.
5) Okul seçimi önemli ama öğretmen seçiminden daha önemli değil.İyi bir öğretmene rastlarsa çocuğunuzun en kötü okulda bile başaramayacağı şey yok.O yüzden öğretmen seçimi her şeyden önemli.
6) Okulun alanı da çok önemli.Hatta benim en dikkat ettiklerim arasında diyebilirim.Kimi kreşler var ki üzgünüm ama hapishane gibi,daracık,küçücük,bahçesi minyatür… “ Yönetmeliğe göre 100 öğrenciye kadar en az 250 m2, 101’den 500 öğrenciye kadar öğrenci başına 2 m², 501’den 1000 öğrenciye kadar öğrenci başına 1,5 m² düşmesi gerekiyor.” Bu kritere uyan okul bulmak çok zor değil aslında,devlet okulları ve bağımsız ana okulları bu kritere uygun,ama özel okul ve kreşleri bilmiyorum.
Okul öncesi eğitim çocuğun okul kavramına bakış açısını belirleyecek olan dolayısıyla tüm eğitim hayatını etkileyecek olan bir basamak.Umarım yapacağımız seçimle onun eğitim hayatının temellerini sağlam şekilde atmış oluruz.
Bol şans!

Sümeyra Sarı

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.