Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Tem 11, 2015 Anne / Çocuk | Yorum Yok

Mutlu Anne Mutlu Bebek

Hamileliğin ilk gününden doğum sonrası başlayan annelik serüveni başlı başına bir karmaşa kadın için. Duygusal olarak en zorlandığımız hatta kendimizi bile tanımakta zorlandığımız bu süreçte yalnızlaşma duygusu yaşayanlarımız ise çok fazla. Kafamızda hiç bilmediğimiz yeni rolümüze ilişkin yüzlerce soruya cevap ararken bazen yanlışlara düşüyor daha da karmaşık hale getirebiliyoruz.
Elbette eşimizden ya da ailemizden göreceğimiz destek tartışmasız en önemlisi ama ister istemez başka bilgiler, deneyimler peşinde koşuyoruz. Gün gün keşfettiğimiz bu yeni yolculuğumuzun ömür boyu sürecek olması bizleri bazen korkutabiliyor. Sağlık açısından her zaman doktorunuzun dediklerinizi yapmak elbette doğru ama insan bu süreçte kendi gibi bu süreci yaşamış insanlar ile bir araya gelmek istiyor. Eğer yakın çevrenizdeki arkadaşlarınız ile aynı anda hamile kalmamışsanız ‘senin gibi bu yolu yürüyen’ kişilere ulaşmak zor olabiliyor.
İşte bu noktada internetin önemi devreye giriyor. Aslında iki ucu farklı bir durum. İnternette okuduğunuz her şeye inanıp kendinizi eksik ya da fazla görmeniz mümkün ya da doğru bilgi ile sorularına cevaplar bulmanız da mümkün. Sosyal medya sayesinde şehir çatıları altında buluşan anneler ise size bu süreçte moral veriyor. İzmir anneleri de bizim şehrin anneleri için bu şansı yakalamalarına fırsat verdi. Kafanızda sorular büyüyeceğine sosyalleşerek cevaplar aramak ve bunu kendi şehrinde yapabiliyor olmak çok özel gerçekten.
Yeni anneler kendinizi en asosyal gördüğünüz dönemde olduğunuzu biliyorum. Evden çıkmak, dışarıda başınıza gelebilecekler ya da bebek ile gerçekten sosyal olabilir miyim sorularınız var kafanızda. Şunu unutmayın kendinizi ne kadar erken sokağa atarsanız o kadar rahat büyüteceksiniz bebeğinizi. Evde kaldığınız her gün sizi biraz daha zorlayacak. İşte bu dönemde şehrinizde olan anneler ile görüşmek belki de size çok iyi gelecek. Unutmayın siz ne kadar sosyal ve aktif olursanız çocuğunuz sizin yaşamınıza uyum sağlayacak. Bebek temelli bir yaşamdan aile temelli bir yaşama hemen geçiş yapın. Sizin isteklerinizi önemsiz hissetmeyin. Bebeğiniz sizin duygularınızın aynası olacak. Sizin huzurunuz ona yansıyacak. Sosyal anne sosyal bebekler, çocuklar yaratacak.
Kendinizi önemseyin, şekil değiştirmiş vücudunuzu sevin, sosyal olma şansını yakalayın kısacası kendinizi dışarı atın. Mutlu bebekler sadece mutlu anneler sayesinde var olurlar. Herkese bol eğlenceli hareketli bir yaz dilerim.

ÖZGE DOĞAN
www.durumbildirimi.com

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.