Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Şub 24, 2016 Anne / Çocuk | Yorum Yok

Mesleki Yönelimde Ebeveyn Etkisi

 

Etrafımızdaki insanlardan çocuk ve ergenlerin artık ailelerin sözüne eskisi kadar önem vermediğini duyuyor olsak bile, günümüzde çocuklar kariyerine yön vermeye başlarken ailelerinin isteklerini ve yönlendirmelerine sanıldığı kadar göz ardı etmiyorlar. Çocuklar, meslek seçimleri gibi hayatlarına yön verecek konularda ebeveynlerinin desteklerini görmek, karşılaştıkları sıkıntıları onların yönlendirmeleriyle birlikte çözmek istiyorlar. Çocuklar anaokulu çağından itibaren meslek seçiminde ebeveynlerinin kendilerinden ne beklediği konusuna fazlaca önem vermekteler. Hatta bazı durumlarda çocuklar ailelerinin onay vermedikleri meslekler için önce ailelerini ikna etme yoluna giderken bazıları da ailelerinin onay vermekte çekingen oldukları meslekleri araştırmaktan bile vazgeçiyor.

Ebeveynler her ne kadar çocuklarını seçim yapma konularında özgür bıraktıklarını söyleseler de iş meslek seçimine geldiği zaman, kendi isteklerine yönelik bazı meslek dalları üzerinde çocuklarından aşırı bir yönelim beklentisine girebiliyorlar. Ebeveynler, kendi isteklerine yönelik olan aktivitelere daha hevesli bir şekilde destek verebiliyor, örneğin hafta sonları ağırlıklı olarak çocuğuyla opera-bale etkinliklerine katılmak veya doktor olmasını istediğiniz çocuğunuza “doktorculuk” oyuncaklarını daha fazla almak ve kitaplarını hep göz önünde bulundurmak gibi.  Aslında bu farkında olmadan yapılan davranış ebeveynleri çocuğun geleceğine yönelik kendi istediği alana yönlendirmekte. Dolayısıyla çocuk da kendisini çevreleyen bu mesajları benimseyerek kendine bir kural oluşturuyor ve kariyer hedefi koyarken de bu kurallara uygun düşenleri tercih ediyor. Lise bir düzeyinde çocukların hangi meslekleri tercih edecekleri yolunda bir araştırma yapılmış ve tercihlerinin anne babalarıyla yakınlığı incelenmiş. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 46’sının sonuçlarının ebeveynleriyle tamamen eşleştiği, yüzde 36’sının ise birbirine çok yakın olduğu gözlemlenmiş.

Ayrıca özellikle ergenlik yaşlarından daha küçük çocuklar, aileleri kendilerini sözel olarak ifade etmeseler dahi gösterdikleri beden dilleriyle çocuklar onların ne düşündüğünü rahatlıkla anlamaktadır. Bu durumda ebeveynler kendi beklentileri dışındaki meslek alanından bahsedildiğinde yorum yapmasalar dahi memnun olmadıklarını çocuklarına beden dilleriyle ifade edebiliyor. Çocuklar aslında ebeveynlerinin ne söylediğinden çok neyi söylemediğine önem verir, hatta bunu kullanırlar. Mesela arkadaşın Ayşe’ye vurmanı istemiyorum dediğinizde, gidip Leyla’ya vurabildiği ve ama sen Ayşe’ye vurma demiştin gibi durumları da yaşadığınız çok olmuştur. Bu yüzden çocuklara ne söylediğimiz kadar neyi söylemediğimize de dikkat etmeliyiz.

Bahsettiğim bu konuları farklı bir örnekle de desteklemek istiyorum. Sedef, keman çalmayı seven 10 yaşında bir çocuk, ailesi de onun bu uğraşını destekler ve hoşlarına gider. Bir süre sonra Sedef’in öğretmeni onun bir keman sanatçısı olması gerektiğini aileye söyler. Bu noktadan sonra aile Sedef’in müzik egzersizlerine olan ilgisini kaybeder. Sedef ne zaman evde çalmaya başlasa baba televizyonun sesini yükseltir, anne bulaşık yıkamaya koyulur ve tabakları gürültülü bir şekilde yıkamaya başlar. Hal böyle olunca Sedef bir süre sonra kendine olan güvenini kaybeder ve artık keman çalmaktan vazgeçer. Ortaokula başladığı zaman ise zamanında babasının parasızlık yüzünden okuyamadığı tıp fakültesinde okumaya karar verir. Anne ve babası bu karar karşısında heyecanlanır ve sevinçle karşılar. Çünkü bu Sedef’in kendi kararıdır.(!!) Sonuç olarak çocuklarımıza mesleki anlamda yönlendirme yaparken mümkün olduğu kadar objektif olmaya desteğimizi doğru bilgilendirme ve saygı duyma alanında göstermeye özen gösterelim. Ne iş yaptığından çok, severek yaptığı işte en iyisi olmasının bizi daha çok mutlu edeceğini anlatalım; önündeki hayatın uzun yıllarında sevmediği bir işi yaparak mutsuz olmasını, mutsuz etmesini istemiyorsak.

Sevgiler;

Dila Akdemir

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.