Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Tem 9, 2016 Yaşam |

Günümüzde Artan Estetik Çılgınlığı

Resim3
Kadınlarda görünüme ve estetiğe verilen önem tarihteki her dönem boyunca yüksek olmuştur. Kadının görünümüne önem vermesi beklenen bir özelliktir ve eğer hiç yoksa burada bir problemden bahsedilebilir. Kadın düzenli olarak saçını boyatmak istemesi veya kaşlarını aldırmak istemesi beklenen ve olması gereken bir durumdur. Estetik bağımlılığı ise kadın doğasının normal estetik ihtiyacının ötesinde, oldukça sorunlu bir olgudur. Son dönemlerde, teknolojik gelişmeler ve estetik operasyonların kolaylıkla ulaşılabilir hale gelmesi ile beraber bağımlılık ve takıntı boyutunda “estetik çılgınlığı” başlamaktadır. Estetik ameliyat yaptıran kadın ve genç kızların sayısı gün geçtikçe maalesef artmaktadır. Kadının kendisinden hoşnut olmaması bu teşebbüslerin genel nedenidir. Bu memnuniyetsizliğin temelinde yatan psikolojik durumlar görmezden gelinir. Bedende estetik değişiklikler yapıldığında mutlu olunacağına ve daha iyi hissedileceğine inanılır.

Estetiğe karar süreçleri ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi psikolojik rahatsızlık olarak düşünemeyeceğimiz, kontrollü ve zaman içerisinde karar verilmiş estetiklerdir. Estetik şeklinde en az 6 ay düşünülmüş, 6 aydan daha uzun bir süredir kişinin kendi bedeninde rahatsız olduğu veya olmaya başladığı bir bölgenin şeklini estetik ameliyatla düzeltme isteği vardır.

İkincisi ise kişinin yaşadığı ani olumsuz durumdan dolayıdır. Bu hastaların daha önce gündeminde estetik ameliyat pek yer tutmadığı için, tam olarak ne istedikleri de belli değildir. Psikolojik olarak sıkıntılı dönemlerde alınan kararlardan sonra yapılan ameliyatlarda, estetik sonuç nasıl olursa olsun hastanın memnun olmama ihtimali daha yüksektir. Peki, nedir bu estetik çılgınlığının sebepleri?

Çılgınlığın başlıca sebepleri psikolojik sorunlar ve sevgili veya eşlerle yaşanan ilişki sorunlarıdır. İnsanlar içinde bulundukları psikolojik sıkıntılardan dolayı bedenlerindeki bazı bölgelerle ilgili aşırı hassasiyet geliştirirler. Depresyon, tatminsizlik, kendine güven düşüklüğü, başkasına benzeme ve herkes tarafından beğenilme istekleri, beden algısındaki bozukluklar en çok karşılaştığımız psikolojik nedenlerdendir. Beden algısı bozukluğu, kişinin fiziki görünümündeki gerçek, fakat önemsiz bir kusur ile ileri derecede meşgul olmasıyla kendini gösteren bir sorundur. Bu kişiler, bedenlerindeki en ufak bir kusuru aşırı büyütür hatta kendilerine hayali kusurlar yaratıp tüm zamanlarını buna takarak geçirebilirler. Çevresindeki insanlar bu kusur veya kusurların önemli olmadığını söyleseler de ikna olmaz ve takıntısından bir türlü vazgeçemez. Kişi kötü hissetme halinden kurtulmak için estetik değişim arayışına girer. Genellikle bunun farkında olunmaz; kişi bedensel değişimin gerçek bir ihtiyaç olduğuna inanır. Bu değişim olunca mutlu olacağını düşünür. Sık sık küçük operasyon yaptıran kişileri de bu gruba dahil etmemiz mümkündür. Örneğin burun düzelttirme, minik bir yüz gerdirme operasyonu, ardından diş beyazlatma, ardından göğüs dikleştirme, ardından tekrar yüz gerdirme operasyonu isteklerinin aynı anda veya 1 yıl içerisinde gelmesi gibi. Estetik operasyon olduktan sonra ya derin bir hayal kırıklığı ve yeni görünüşüne alışamama hali olur ya da kısa bir dönem değişimden ötürü iyi hissetse dahi kendini kötü hissetme durumuna geri döner. Kısa süre içerisinde tekrar başka bir estetik operasyon yaptırmayı kafasına takar ya da hayatındaki başka durumlar ile ilgili hoşnutsuz ve mutsuz olmaya başlar.

Resim4

İlişki sorunları ise gereksiz ve sık estetiğe yönelmenin bir diğer temel sebebidir. Günümüzde, hayatın stresinden kaynaklı olarak evlilikler çok zor yürümekte, çoğu sürekli sallantılı bir halde durmaktadır. Çiftlerin yaşadığı ilişki sorunları çözümlenmediğinde ilginin başka kişilere kayması ve aldatma olayları görülmektedir. Çiftlerin yaşadıkları çözümsüz kalan sorunlar ayrıca kadınların normalin üzerinde bir sıklıkla kuaförleri, spor salonlarını, güzellik merkezlerini ziyaret etmelerine neden olmaktadır. Son yıllarda estetik ameliyatlarının daha göz önünde bulunması ve kolay satın alınabiliyor olması sebebiyle, hayatlarından ve evliliklerinden memnun olmayan kadınlar çareyi keyfi estetik ameliyatlarda aramaktadırlar. Aldatan/aldatılan kadının kısa bir süre sonra çok sık bir şekilde güzellik ve estetik merkezlerinin kapılarını aşındırması çevremizde de görebileceğimiz en temel örneklerden biridir.

Kadınların kendini beğendirmek istemelerinin yanı sıra, bazen yanlış tutum ve davranışları olan, takıntısı olan erkekler de kadınların estetik çılgınlığına kapılmalarına yol açıyor. Bazı erkekler eşlerinin bedenlerindeki bir alana takarlar ve sürekli olarak bu konuyu takıntılı bir şekilde gündemde tutarlar ve alay konusu haline getirirler. Beğenilmediğini düşünen kadın sonunda çare olarak estetiğe başvurur. Ancak bu yapılan operasyon kısa süreli bir iyi hissetme sağlasa bile eşler arasındaki sorunlar ve sıkıntılar devam eder. Çünkü esas sorun, eşler arasındaki ilişki sorunudur. Esas sorun giderilmediği için ve kadının kendisi o estetiği zorunlu görmediği için operasyon yaptıran kadınların birçoğu olan değişimden memnun olmazlar, aşırı pişmanlık hissederler ve kendine yabancılaşma, depresyon gibi daha büyük sorunlar yaşarlar.

Diğer kısa sürede psikolojik rahatsızlığın yol açtığı estetiğe yönelme sebeplerinden bahsedecek olursak, günümüzde sık görülen ve gittikçe artan herkes tarafından beğenilme, sosyal medya yüzü olma ve tüm fotoğraflarda/yayınlarda fotojenik çıkmak isteği, kendini beğenmeme veya kendini başkalarıyla kıyasladığı için kendinden tatmin olmama, ihmale uğradığını hissetme, iş değişikliği veya iş kaybı gibi sebeplerden bahsetmemiz mümkündür. Bu durumda alınan ameliyat kararının altındaki temel motivasyon, kişinin kendine güvenini ve saygısını tazeleme isteği oluyor. Kişi, yakın çevresi ve iş çevresi tarafından kabul görme ve saygı duyulma arzusuyla doktora gidiyor.

Erkeklerin estetik yaptırma sebepleri kadınlar gibi bunalım sonucu değil. Veya bu kadar kapsamlı sebepleri yok. Onlar sadece görünümlerinden memnun değiller. Kel olanlar daha saçlı görünmek, burnu yamuk olanlar burnunun daha güzel görünmesini istiyor. Erkeklerin estetik isteklerinin altında yüzde yüze yakın oranda psikolojik olarak incelenmeye değer bir sebep bulunamamıştır.

Bazen kişinin ameliyat olması, esas sorunu ortadan kaldırmadığı gibi travmatik etki yaratır ve yeni sorunlar yaşanmasına sebep olur. Kişiler defalarca ameliyat olur, ama bir türlü tatmin olmazlar. Her girişim sonrasında tablo daha da şiddetlenir. Şiddetli depresyon ve intihara kadar gidebilen tehlikeli sonuçlarla karşılaşma riski ortaya çıkar. Bu nedenle, estetik operasyon yaptırma isteğinin altında psikolojik kaynaklı nedenlerin olma ihtimaline karşı, kişinin yakınlarının ve estetik cerrahların bu konuda çok dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Şüphelenilen durumlarda psikologlardan yardım talep edilmesi gerekir. Aksi takdirde geri dönüşümü olmayan trajediler yaşanabilmektedir.

Kadınlar çeşitli nedenlerle yaşıyor oldukları psikolojik sıkıntılar nedeniyle estetik operasyonların yanı sıra internet, alkol, alışveriş, temizlik takıntısı, cinsel takıntılar gibi esas sıkıntı kaynaklarından kaçınmaya yönelik pek çok ikincil sorunlar geliştirebilmektedir. Bu durumda, temeldeki sorunlara bir de bağımlılık ve takıntı sorunları eklenmekte ve psikolojik sıkıntı düzeyi kat kat artmaktadır. Yapılması gereken, sorunların temeldeki kaynaklarının ortadan kaldırılmasının gerekliliği konusunda kadınları bilinçlendirmek ve gerekli danışmanlık, psikoterapi ve psikolog desteklerinden yararlanmaları hususunda kişileri, çiftleri ve aileleri yönlendirmektir.

Sevilerimle;
Dila Akdemir

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone
Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.