Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Ağu 22, 2015 Anne / Çocuk | Yorum Yok

Demir’in Tuvalet Eğitimi

Altın kural “Stres yok SAKİN”

Hiç umursamadım aslında oğlumun tuvalet eğitimini, aslında çok da umursamadığım için kolay oldu.
Sosyal yaşantımızda da öyle değil midir? Bir şeyi çok istersiniz olmaz sürekli aksilikler çıkar karşınıza,ama ne zaman zihninizde bitirirsiniz işte o zaman yoluna girer her şey.

Tuvalet Hikayemizi yazmayı hiç düşünmedim, benim başarım değildi çünkü ama çok soru aldığım için geçirdiğimiz dönemden aklımda kalan can alıcı kurallardan bahsetmek isterim.

Demir henüz 24 aylıktı(2014) yazlıkta havanın sıcak olması sebebi ile rahatsız olacağını düşündüğüm için gündüzleri hiç bez takmamaya başladım, inanın aklımda tuvalet eğimine ilişkin hiç bir fikir yoktu.
Bir kaç kere ufak çaplı kazalar yaşadık.Isıdan ve ıslaklıktan rahatsız olmuş olacak ki,boxerını çıkartarak bahçeyi sulamak suretiyle çişini yapmaya başladı. Güldük ve bu durum yaz boyunca böyle devam etti maalesef. O sebeple burada en önemli altın kural “mesele çiş yapmak değil, çişi nereye yaptığınızdır” :)

24 Ay civarlarında bir çocuğun kendi kendine tuvaletini yapması zordur aslında daha net imkansızdır. Muhakkak çok seferde ıslanır her yer. Bu durumda erkek çocukların çiş yapma durumu daha kolaydır. Her ne kadar ayakta çiş yapmak her yaştan erkek için sakıncalı(!) olsa da böyle başlıyor süreç. Bu sürece biz nesneleri vurmakla başladık.
Bazen tuvalete atılmış bir renkli peçeteyi, bazen bahçede ki yaprak-taş vb. nesneleri çiş ile vurduk. Kulağa çok komik geliyor, aslında bunları yaparken bizde çok eğleniyorduk. işte burada bir altın kural daha çıkıyor. Çiş oyun değildir. Oyun olarak yansıtırsanız peşinizden elinde pipisi üstünüze çiş yapmak için arkanızdan koşan bir canavar yetiştirirsiniz. Ben yaptım siz yapmayın. Çiş ile vurulmak hiç hoş değil.

Akşam bezini çok uzun bir süre taktım. 18 ay 7*24 emziren bir anne olduğum için uykuya hasretim biraz fazlasıylaydı. Bu sebeple kesintisiz uyuyan çocuğu kaldırım tuvaletini yaptırmak en başta bana eziyet olacaktı. Ama artık takmıyoruz tabii,ama tembihliyorum her defasında “altında bez yok, lütfen çişin geldiğinde beni uyandır annecim”.
Tabi burada da bir altın kural söylemek isterim ki , uyanın ! çocuk “çişim var” demeden uyandırmış olabilir. Bugün yaşadık, 8:00 civarı beni öperek uyandırdı oğlum “anne kalk” ama anne kalkmak istemedi, uykusu vardı. “Çok erken kalkmışsın annecim saat daha çok erken, biraz daha uyuyalım” diyerek çocuğu dinlemeden ahtapot kıvamında sarılıp uyuttum (benim oğlum sarılarak uyur) 9:30 da kalktığımda çok tatlı bir oğlanın çişi ile ıslandığımı fark ettim.
“Annecim neden yatağa çiş yaptın” diye sormamak bir başka kural , “Seni öpüp uyan dedim ama sen uyanmadın bende yaptım” gibi bir cevapla karşılaşabilirsiniz.

Aslında ek gıdaya geçiş,tuvalet eğitimi,uyku eğitimi,memeden kesme gibi süreçlerde en önemli kural stresten tamamen arınımış ve önce siz ebeveynlerin inanıyor olmanız önemlidir.

Çocuklar rutini ve kurallı durumları sevmiyorlar gibi görünselerde,düzenli olmayı bizden daha çok önemsiyorlar. Bir sonraki adımın ne olduğunu bilmek onlara güven sağlıyor.

Siz “kararlı” olun, geriye sadece bu süreçleri aşarken nasıl eğlenceli hale getirebilirsiniz onu düşünmek kalıyor.

Sevgiler ,
Sibel Türsen

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.