Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Eyl 6, 2016 Genel | Yorum Yok

Çocuklarda Okula Başlama Kaygısı

Çocukların okula gitmek istememesinin ve yaşadıkları okul kaygısının altında, daha önce kendisine bakım vermiş kişiyle bağlanma problemleri, kardeş kıskançlığı, ebeveynlerin baskıcı tavrı gibi geçmişe yönelik sorunlar olabilir. Fakat okul kaygısını travmaya dönüştürmemek için baskıcı olmayan ama kararlı tavırlarla çocuğun okula alışma sürecini kolaylaştırabiliriz. İşte sizi ve çocuğunuzu rahatlatacak, hem sizin hem de çocuğunuzun okula alışma sürecinin kısalmasına yardımcı olacak ipuçları;

Çocuk zaten bir kaygı içerisinde olduğu için, asla ona kızmayın ve eleştirmeyin. Hali hazırda kaygı bozukluğu yaşayan çocuğa bir de kendisini anlamadığınızı hissettirmek onun için, dolayısıyla sizin için daha büyük olumsuz sonuçlar doğurur. Sakin ve onun korkularını anladığınızı belli eden, anlayışlı bir tavrınız olsun.

Çocuğunuzun fiziksel yakınmaları varsa kontrol etmek ve emin olmak için doktora götürün.

Sınıfta yapılan aktivitelerin zorluğundan bahsediyorsa, akşamları yarım saat kadar okulda ne yaptığını öğrenip, öğretmenin yaptırdığı aktivitelerin zorluk düzeyinde çalışmalar yapın.

Çocuğunuzu konuşturun ve korkularını anlamaya çalışın. Sizden ayrılma konusundaki korkusunun temel sebebi, başına bir şey geldiğinde sizin orada olamayacağınızsa eğer, en ufak bir tehlikede öğretmenine ve diğer çalışanlara güvenebileceğini, onların yardım etme konusunda elinden gelenin en iyisini yapacaklarını, öğretmeninin yetersiz kaldığı durumlarda ise öğretmenin size ulaşabileceğini anlatın. Böylelikle ilk olarak öğretmenine güvenebileceğini ve bağlanabileceğini aşılarsınız. İlerdeki okul hayatında da her zaman siz olmasanız bile başkalarının ona yardım edebileceğini öğretmiş olursunuz. Dolayısıyla ilkokula başlayacağı zaman okuluna ve sınıf öğretmenine de aynı güven duygularını hissederek, size bağımlı olmadan başlar.

Okula düzenli olarak devam etme konusunda ısrarcı olun. En ufak bir taviz, her seferinde yeniden en başa dönmektir. Ebeveynlerin kararlı tavrı çocuğu yönlendirmede en etkili yöntemdir, unutmayın.

Eğer okula giderken çok ağlıyor ve kesinlikle istemiyorsa, giyinmesine ve hazırlanma sürecine yardımcı olun. Hala çok isteksizse onunla birlikte okula kadar gidip, sınıfa girebilirsiniz. Fakat sınıfta arkadaşlarını ve arkadaşlarının yanında ailelerinin olmadığını gördüğünüz anda bunu ona söyleyip sınıftan çıkmalı ve onu arkadaşlarıyla yalnız bırakmalısınız. Öğretmenin kararlı tavrı ve arkadaşlarının etkisiyle, bir süre sonra ağlamaktan veya isteksiz tavrından yavaşça vazgeçecektir. Yalnız dikkat, en önemlisi, siz onu bırakırken onun ağlamasına çok üzüldüğünüzü belli etmemek zorundasınız. Bunu çok çabuk fark eder ve aylarca kullanabilir.

Çocuk gün içinde ara ara annesini/babasını istiyorsa veya isimlerini söyleyerek ağlıyorsa, öğretmenden bu durumda sizi aramasını ve çocuğunuzla konuşmayı rica edin. Sizin orada olduğunuzu bilsin. Bir-iki hafta içinde ise çocuğa diğer arkadaşlarından farklı olarak tanınan bu ayrıcalığı azaltarak bitirmelisiniz.

Eğer hala önlenemeyen, bitmek bilmeyen isteksiz tavır ve alışmaya uygun olmayan bir psikolojisi varsa, birkaç ay kadar yarım gün gitmeyi deneyebilirsiniz. Bu, özellikle 3 yaş altı çocukların okula alışması için sıklıkla önerilen bir durumdur.

Tüm bunları yapmanıza rağmen, bir ayı geçtiyse ve çocuk okula alışamamada hala ilk günkü gibiyse, bir psikologdan profesyonel yardım almalısınız. Tüm çocuklarımıza yeni eğitim-öğretim yılında sevgi dolu günler dilerim.
Dila Akdemir

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.