Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı May 29, 2015 Yaşam | Yorum Yok

Çocuklar için tatil valizi hazırlamak

Şüphesiz hepimiz anne-baba olmadan önce bir çok kez tatil yapmışızdır. Ancak bu sefer ki tatilimiz artık biraz farklı. Kendimizden çok düşünmemiz gereken ufak bir sorumluluğumuz olacak. Tatillerde “unuttuklarımız” ve “keşke bu kadar eşya getirmeseydim hiç birini giymedim” dediğimiz çok olmuştur. Kendi ihtiyaçlarımız affedilebilir hatalardır,aslında abartmamak gerek,en fazla kendinize terlik almayı unutursunuz o da artık benzin istasyonlarında bile satılıyor :)
Ancak çocuğun eksikleri tatilin burnunuzdan gelmesine sebep olabilir. İlk işiniz kağıt kalem alıp liste yazmaya başlamak.

Tatile gideceğiniz yerin gündüz-akşam derecesini hesaba katmayı unutmayınız.

Çocuklu tatil valizi hazırlamanın en kolayı “gereksiz” eşya almamaktan geçer. O tatilin bir de dönüşünü düşünmeniz gerekir.Başlarken alacaklarınızı listelediğinizde kalacağınız otelden ya da çevresinden temin edilebilir malzemeleri listeden çıkartmak en önemli kural gibi görünüyor.Tabii bunun için otelinizle irtibat kurmanız en sağlıklısıdır. Eğer hiç bir şey yok ise bu ürünleri önceden kargo ile otele yollayabilir,ya da internet aracılığı ile alışverişinizi otel adresini vererek yapabilirsiniz.Mesela yolculuk esnasında kullanılacak adetten fazla bebek bezi,ıslak mendil,banyo havlusu,bebek maması,devam sütü,oyuncak vb.gereksiz yük getirecektir.

Eğer emziriyorsanız ; emzirme önlüğünüzü,göğüs pedlerinizi,sıcak bir ortam ise emzirirken çocuğun kulağı,başı teninizde terlememesi için ince tülbentler almayı unutmamalısınız.Süt sağıyorsanız süt saklama kapları yerine,süt saklama poşetleri daha az yer kaplayacaktır. Odanızdaki dolapların yetersiz soğutma imkansızlığını düşünürsek,büyük alışveriş merkezlerinde de satılan dondurulmuş ürünlerin taşındığı kilitli poşetlerden alıp,süt poşetlerinizi steril bir şekilde otelin restoran buzluklarında saklayabilirsiniz.
Biberon ısıtma cihazınız büyük ise,otel odalarında genelde bulunan ısıtıcılarda kaynatacağınız su ile bir kap içine koyacağınız biberonunuz yeterli ısıya ulaşacaktır. Yedek emzik&biberon parçalarını valizinize eklemeyi unutmayınız.

Kullanılacak valiz-çanta sayısı son derece önemlidir, ufak ufak bir kaç çanta yerine,iki büyük valiz,çocuk valizi ve bir sırt çantası,yolculuk esnasında daha rahat hareket etmenizi,özel aracınızda iseniz,arabanızın ağzına kadar dolu olmamasını sağlar. Çocuk için mümkünse baston pusetler taşıma kolaylığı açısından hayat kurtarıcıdır.

image

Valiz seçimini yaptıysanız,en önemlilerden başlayalım ; ateş ölçer,ilaçlar,kremler,ilk yardım malzemeleri,çocuğunuz için tırnak makası,törpü,diş fırçası&macununu ufak fermuarlı makyaj çantasına benzer kumaş çantalara koyarak dağınıklığı önleyebilirsiniz.

Araştırdığımda ebay.com da fazlasıyla şık ve kullanışlı ürünler gördüm.Fotoğraflar e-bay dan alıntıdır.

 

 

 

image

Bu ufak çantalar valiz içinde düzeni sağlayacağı gibi aradıklarınızı kolay bulmanıza yardımcı olacaktır.Elinizden geliyor ise dikmesi çok kolay olacaktır.

 

 

 

Kalacağınız gün saysına göre kıyafet kombinleri yapmak ve bu kombinleri yerleştirirken üst üste gelecek şekilde dizmek fazlasını almanızı engelleyecektir.Tabii çocuk için yedek olması açısından kalınacak gün sayısı çarpı iki :) Çocuklar için yırtılma,ıslanma,kurumama olasılığına karşılık her zaman çift ayakkabı-terlik almakta yarar vardır.

Yaz tatili yapmayı düşünüyorsanız güneş koruyucu,güneş sütü,şapkalar,puset gölgeliği,eğer kış tatiline gidiyorsanız puset rüzgar korumalığı,kalın örtüler vaz geçemeyeceğiniz eşyalar arasında olmalıdır.

Çocuğunuzun gece uykuya dalma şeklini düşünerek gerekli malzemelerinizi eklemeyi unutmayın.Otel odalarının gece aydınlatma sistemi fazla gelebilir bu sebeple yeterli olan ışık miktarını sağlamak için gece lambası almanız gerekebilir. Prize takılabilen taşıması kolay ışıklandırmalardan tavsiye edebilirim.

Yurt dışına gidiyorsanız gideceğiniz ülkenin prizleri için dönüştürücü almayı sakın unutmayın.

Yolculuk sırasında yanınızda olacak sırt çantanızda 2yedek kıyafet,5-6 adet bez,ıslak mendil,çocuğunuzun yaşına göre emzik,biberon. Alt açma için sereceğiniz ince bir örtü eğer kirletmezseniz :) uyuma esnasında da kullanılabilir. Vakit geçirmesini sağlayacak atıştırmalık mevsim meyveleri,çerez,paket süte bile muhtaç kalabiliriz :) Ayrıca kitaplar,oyun hamurları,belki bir ipad hayatınızı kurtarabilir.

Tatil valizleriniz hazır geceden aracınıza yerleşmeniz,ya da valizlerin koridorda kilitlerine kadar hazır halde olmaları,sabah sadece sırt çantanız ve çocuğunuzu alıp çıkmanız stressiz bir başlangıca sebep oluyor :) çok kez test edildi onaylandı.

…ve tatildesiniz. Aslında herşey yeni başlıyor :) dönüşümüz muhteşem olacak.İlk işiniz düzenli bir şekilde yerleşmek ve sonrasında kullandığınız kirli olan kıyafetlerinizi boş olan valizinize geri yerleştirmek olmalıdır. Böylelikle kullanılan eşyalar ufak otel odalarında kalabalık yaratmayacaktır. Kirli kıyafetleri koymak için ağzı iple bağlanabilen kumaş kese torbalarından tavsiye edebilirim.

Eksiksiz ve fazlası olmayan valizlerle,keyifli tatiller diliyorum.

Sibel Türsen

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.