Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı May 16, 2015 Anne / Çocuk | 1 Yorum

Çocuklar için araba güvenliği

Son günlerde hastalarımızdan 2 kişinin küçük çaplı trafik kazası geçirdiğini öğrendim. Neyseki kimseye ciddi bir şey olmadı. Bu durum bize çocuklarımız için araba güvenliği konusuna çok dikkat etmemiz gerektiği hatırlatmaktadır. Ülkemizde bu konu çok ihmal edilmektedir ve bu nedenle birçok bebek ve çocuk ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktador.

Trafikte herzaman annenin veya babanın kucağında taşınmakta olan bir çocuk görebiliriz. İlginç bir durum ama trafik polisi bile bunlara bir şey söylemez .

Aslında basit şehir içi kazalarda hatta ani fren yapma durumlarında bile koltuğa uygun şekilde oturtulup bağlanmayan bebek ciddi yaralanmalar yaşayabilir. Bu nedenle bu konuyu ihmal etmemekte fayda var. Çok kısa mesafelerde bile çocuklarımızı arabada uygun şekilde taşımamız gereklidir. Bahsettiğim kazalardan birisi önden 40-50 km hızla çarpışma olayıydı. Arabada herkes bağlıydı kimseye birşey olmadı. İkinci kaza aslında kaza bile sayılmaz ani bir fren durumuydu, bebek annenin kucağından fırlayarak arabanın ön tarafına düşmüş neyseki bir şey olmadı sadece 24 saat gözledik. Ancak özellikle acil serviste çalışırken çok daha ağır durumlar karşılaşmışımdır.

BEBEKLER ARABADA NASIL TAŞINMALIDIR ?

Bebeklerin araç içinde taşınmasında en önemli nokta çocuğun yaşı boyu ve kilosudur.

Doğumdan 10 kilo oluncaya kadar yada 9 aylık oluncaya kadar olan dönemde (grup 0 denir) araba yönüne ters olarak oturtulmalıdır. Uygun şekilde bağlanmalıdır. Uygun bağlanma konusuna da çok dikkat edilmelidir. Bebek koltuğu (yada anakucağı) arabada denenerek alınmalı, bağlanma şekline dikkat edilmeli, izofix sistemleri yada emniyet kemeri ile bağlanma uygun şekilde olmalıdır.

Bebekler (0-10 kg) için arabanın en güvenli yeri neresidir?

Bu konularda farklı görüşler olmakla beraber bu konuya karar verirken birkaç nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Arabadaki hava yastıklarının durumu özellikle önemlidir. Ön koltukta ters olarak oturtulmuş iken hava yastıklarının açıldığını düşünün bu bebeğe zarar verebilir. Yan tarafta oturtulan bebekler için yan hava yastıklarına dikkat edilmelidir. Bazı üreticiler yan hava yastığından etkilenmeyi engeller tarzda koltuk üretmektedir.

Genel olarak en güvenli nokta arka koltuğun ortası kabul edilmektedir. Ancak araba koltuğunun durumu, bağlanma şekli, hava yastıkları, arabada kaç kişi olduğu ve üretici talimatları ve mevcut yasal düzenlemelere göre en uygun yer seçilmelidir.

9-18 kilo arasındaki bebeklerde (grup 1)

Ortalama 1-4 yaş arasındaki bebekleri kapsar. Oturma desteği varsa dik olarak oturtulabilirler ve araba yönünde yerleştirilebilirler. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.

15-25 kg arasındaki çocuklar

0rtalama 3-6 yaş arasındaki çocukları kapsamaktadır. Uygun araba koltuğu kullanılmalıdır. Yetişkinlerin kullandığı emniyet kemerlerini kullanamazlar. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.

22-36 kg olan çocuklar

Ortalama 6-12 yaşı kapsamaktadır. Bu çocuklar içinse yükseltici adı verilen koltuk türlerinin kullanılması önerilmektedir. Hava yastıklarına dikkat edilmelidir.

Daha büyük çocuklar normal emniyet kemerlerini kullanabilirler.

Tabi ki çocuk emniyet koltukları uygun şekilde kullanılırsa işe yarar. Bir çok ailenin iyi hoş ama bizim çocuk araba koltuğunda oturmuyor sürekli ağlıyor dediğini duyabiliyorum. Bu nedenle bebeğimizi doğumundan itibaren uygun araba koltuğunda taşımalıyız, trafikte asla kucakta taşımamalıyız. Baştan itibaren bu şekilde alıştırılan bebekler araba koltuğunda daha rahat etmektedir.

Sağlıklı günler

Dr. Talha Akil
t.akil@yahoo.com.tr

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

1 Yorum Var

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.