Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı Haz 27, 2015 Anne / Çocuk | 1 Yorum

Çocuğun da istekleri olamaz mı?

Hep (ben de dahil) olaya en sağlıklı yönüyle yaklaşıp sağlıklı nesil yetiştirme konusunda yeni bir çığır açıyoruz ya cümbür cemaat! Bizim nesiller kanserden kırılıyorken bizim çocuklarımız 100’er yaşına kadar yaşar artık! Neden böyle girdim olaya biliyor musunuz? “Benim çocuğum 3 yaşında daha ağzına cips koymadı,acıyorum cipsle gördüğüm çocuklara!”, “benim çocuğum 2 yaşında henüz hiç şeker girmedi vücuduna!” diye övünen,bunu ulu orta anlatıp kendini alkışlatmaya çalışan,kendisine de böyle olduğu için övgü yağdıran ciddi bir kitle var çünkü. Ben şahsen es-kaza elinde cips ya da şeker varken fotoğrafını çektiysem yayınlamaya korkar oldum,adresimi bulup evi basıp,çocuğu elimden alırlar diye! Yok gerçekten çekiniyorum,çünkü olmayacak eleştirilere maruz kaldığım çok oldu. Ya bi dursanıza!
Adama sormazlar mı bu bilmem kaç yaşına kadar gelen çocuğun neden bu kadar dünyadan habersiz diye? Hiç mi markete götürmedin,hiç mi parka çıkarmadın,hiç mi sokakta oynatmadın,hiç mi cips yiyen bir çocuk paketini uzatmadı,hiç mi elinde topitop yalayan çocuk görüp özenmedi,hiç mi markette o rengarenk paketler dikkatini çekmedi,hep mi kuru-yemiş ve meyve bölümünde gezdiniz yahu? Elbette hayır! Senin çocuğun da gördü,canı istedi,ağzı sulandı,baktı mahsun mahsun, istedi utana sıkıla,olmadı ağladı,tutturdu, hep mi reddettin çocuğunu? Ya da ne dedin “kaka o,pis,çirkin,acı,mmmmm,cısss” böyle mi kandırdın? Peki o çocuk ola ki gizlice aldı yedi ve bu eşsiz tada bayıldı,ne brokoliye benziyor,ne avakadoya,ne de kuru üzüme! Senin hakkında ne düşünür o zaman onu düşündün mü? Ya da sen yalancısın. Evde gizli gizli yediriyorsun çocuğuna ama ilgi çekmek için “hiç yedirmedim” ayağına yatıyorsun. İki seçenekten biri. Her neyse.
Bakın,çocuğu cips-çikolatayla besleyin demiyorum tabi ki. Ama ne demek 2 yaşına kadar şeker vermedim,ya bi dondurma da mı yalamadı bu çocuk? Sınırlarını koymayı bildikten sonra arada yemesinin ne sakıncası olabilir? Lafa gelince “ o bir birey” diye mangalda kül bırakmıyoruz ama çikolataya gelince “olmağğğğz!” peki ya o çocuğun istekleri? Tercihleri? Tatmak istediği şeyler? Dokunmak istediği fosforlu cips paketleri?
Herkes gibi çocuğumun sağlığı en önemli önceliğim. Ama “sağlıklı besliyorum” çılgınlığım da yok açıkçası.Her markete gittiğimde ona istediği 1 şeyi alacağımı söylüyorum. Seçmekte özgür,ya cips ya çikolata,ya çikolatalı süt ya sürpriz yumurta ya da pingui seçiyor. Diğerlerini merak bile etmiyor zaten. O seçtiği 1 şeyi de alıp yiyor.
Ya kendi çocukluğunu düşün en başta. Bakkalda “pamko” satılırdı da ekmek almaya gittiğimde para üstü artsa da alsam diye bakardım. Cips-çikolata-şeker özlemi diye bir şey yok içimde çocukluğuma dair.Şimdi de hiç cips manyaklığım yoktur,kırk yılın başı alınırsa azıcık yerim,canım bile istemez.
Ve sen çocuğunu aşırı sağlıklı besleyen bayan(lar),
Eminim ilerde bir yerde karşılaştıklarında benim çocuğum daha sağlıklı besleniyor olur.
Unutmayın,küçükken en çok neyi engellerseniz büyüdüğünde en çok onu yapmak ister.
SAĞLIKLI GÜNLER!
Sümeyra SARI

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

1 Yorum Var

  1. Alkışlar alkışlar bravo walla çok doğru bir yazı olmuş bu etrafimda o kadar çok Aaaaaa bunları hiç yemesi buna da alistirmasancilar varki.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.