Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı May 13, 2015 Anne / Çocuk | Yorum Yok

ÇALIŞAN ANNELER ve ÇOCUKLARI

Stressed-out-mom

ANNE GİTME !

İşe başlamadan bir hafta önce karnına girmeye başlayan ağrılar son gece dayanılmaz bir hal almıştır.Pazartesi sendromundan da öte bir sendromun eşiğindesindir ki bu sendromun ne tarifi ne şiddeti mümkündür.Tüm gece gözünden bir türlü akıtamadığın bir parça yaşla gezersin.Ne dersen de ikna olmazsın,ne söylersen söyle tatmin olmazsın.O gece bitmesin istersin,en hızlı geçen gece olacağını bile bile.

Sabah uzun zamandan sonra ilk kez bir ruj sürersin,bir de göz kalemi;birkaç dakika sonra tüm yüzüne akacağını bile bile…

O da hisseder,huysuzlaşır,normalde anneannesine (babaannesine,bakıcısına) bayılan çocuk,bu sabah seni ister sanki,aksi gibi…Ya da sana öyle gelir.Son kez emzirip uzatırsın,üzerini bile toplamadan çıkarsın odadan…

“O güvende,her şey yolunda gidecek,anlamayacak bile olmadığını,az sonra uyur zaten,uyanınca da oyun oynar,sonra sen gelirsin,hayır hayır anlamayacak bile…” der içindeki güçlü kadın.Oysa orada başka bir kadın daha vardır ki şu an bağıra çağıra ağlayan,yastıkları ısıran…İkisinin karışımı, arabaya binince usulca,sessizce süzülür yaşlar gözünden o kadar…Uzunca bir süre her sabah içindeki burukluğa baş kaldırmaya çalışacak olsan da gözyaşı durumu sadece ilk güne mahsustur.

Çalışmak zorundasın! O’na daha iyi bir hayat yaşatabilmek,daha iyi imkanlar sunmak,daha iyi şartlarda eğitim görmesini sağlamak için çalışmalısın.Sana da iyi gelecek iş hayatı,iş ortamı.Haftalardır evde kapanmış olmanın gerginliğini atacak,kendini daha verimli daha enerjik hissedeceksin.Peki artık gündüzleri önemli bir süre evde değilsin,eve ve çocuğa ayıracak daha az zamanın var,yetebilecek misin ve her şeye yetişebilecek misin?

 

SAKİN OL!

Eğer tüm gün kafanda ; “eve gidince yemek yapılacak,ütüler de var zaten,ay bir de çocuk huysuzsa,of elbise dolabı da işe başladığımdan beri birbirine girdi,çorap bile bulamaz oldum…” diye kurarsan, inan bana hiçbir şeye yetişemediğin gibi günden güne artan stresinle baş edilemez noktalara gelirsin.Gerek yok.

Öncelikle sakin olacaksın.Binlerce anne hem çalışıp hem evini idare ediyor,demek ki yapılabilir bir durum.Sadece oturup yayıldığın zaman dilimi eskisi kadar olmayacak o kadar.Bu hareketlilik de doğum kilolarını vermeye yardımcı olacağı için senin artı hanene bir tik daha attı! Aslında senin gözünde büyüyen bu olumsuz durumlar çok da olumsuz değiller,biraz süslenip püslenirse gözünüze hoş bile görünürler,ne dersiniz?

DOĞUM VE SÜT İZİNLERİ

İş Kanununda çalışan kadınlara doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 olmak üzere 16 hafta doğum izni verilmektedir.Çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki süreye 2 hafta daha eklenir.Anne talep ederse doğum izninden sonra 6 aylık daha ücretsiz izin alabilir.

Erken doğum halinde kullanılmayan  doğum öncesi izinleri doğum sonrasına eklenir.

Annenin isteği ve doktor raporu ile doğumdan önceki 8 haftalık iznin 5 haftası doğum sonrasına eklenip doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılabilir.

SÜT İZNİ;çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1.5 saattir.Ancak bu devlet memurlarında daha farklı düzenlenmiştir.Memurlarda ilk 6 ay güne 3 saat,ikinci 6 ay günde 1.5 saat şeklindedir.Bu süt izinlerinin hangi saatlerde ne zaman ve nasıl kullanılacağı bayan memurların insiyatifine bırakılmıştır.

 

PLAN PLAN PLAN

İhtiyacınız olan tek şey planlı davranmak, evdeyken ki kadar zamanı hoyratça kullanmamak.Eğer zamanı kontrol edebilirseniz oturup film izlemeye bile zaman bulursunuz.Öncelikle haftalık mönü yapın.Hangi gün,ne yiyeceğinize karar verin.Böylece her gün ne pişecek stresi yok oluverir ve bu liste nasıl beslendiğinizi de size göstereceği için daha dengeli beslenmenize yardımcı olur.İşten erken çıkıyorsanız yemek işini iş çıkışına bırakın.Ama geç çıkıyorsanız bence akşamdan hazırlamak büyük rahatlık.Eve gelir gelmez mutfağa girmek gibi bir hata yapmayın.Ellerinizi yıkayın ve hemen bebeğinize dokunun!Bu tüm günün stresini alacak, hem sizi hem bebeği sakinleştirecektir.İkinizin de memnun olduğundan emin olduktan sonra bebeğinizi kanguruya atıp onunla birlikte sofra hazırlayabilir ya da pusetinde sizi izlemesini sağlayabilirsiniz.Bebeğiniz nasıl hoşlanıyorsa o şekilde davranın.Bu ikiniz için de çok eğlenceli olacaktır ayrıca baba eve gelince “bak sana kızımla/oğlumla birlikte sofra hazırladık!” diyerek babayı da rahatlatabilirsiniz.Unutmayın,bizim yaşadığımız tüm endişeleri şiddeti farklı olsa da onlar da yaşıyor.Güzel bir akşam yemeğinden sonra bebeğin babasıyla vakit geçirmesi herkese iyi gelecektir.Baba-oğul,baba-kız yakınlaşacak siz de bu arada ortalığı toplayacak vakit bulacaksınız.

Tabi artık ev işlerini hallederken daha hızlı davranmak zorundasınız bayanlar,zaten ister istemez öyle davrandığınızı fark edeceksiniz.

Temizlik,ütü,çamaşır gibi işleri mümkün olduğunca haftasonuna bırakırsanız daha iyi olur,Çünkü hem bebeğin hem eşinizin sizi görmeye ihtiyacı var.

 

ÇALIŞAN ANNELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Planlama yaptıktan sonra her gün o plan muhteşem şekilde uygulanacak diye bir şart yok.Bazen bebek huysuz olacak,bırak yemek yapmayı yemek yemeye bile vakit bulamayacaksın.Bırak saçlarını fönlemeyi yıkamaya bize zamanın olmayacak belki…Bunlar da çalışan anne olmanın cilvesi olacak.

İster çocuk olsun ister bebek.Ne zaman neye vakit ayırdığınızı ona iyi hissettirin.Yani çorba karıştırırken başını okşamaya kalkmayın.Ya da her ne iş yapıyorsanız onu bıraktırıp kendisiyle ilgilendirme çabalarına cevap vermeyin,pekiştirmeyin.Tabi yazması kolay,nasıl olacak diyorsunuz.Aslında çok kolay.

”Kaliteli Zaman Geçirme” denen üç sihirli kelime var.Yani sadece çocuğunuzla ilgilendiğiniz bir zaman dilimi olsun.Onunla oyuncak oynarken bir yandan tv izlemeyin,ona kitabın resimlerini anlatırken yan gözle telefondan mesaj yazmayın.Onunla oynarken bir yandan kocanızla sohbet etmeyin.Onunla oynarken,sadece onunla oynayın.Yarım saat bile olsa sadece onun olun.O sürede sadece onun olduğunuzu hissettirin.Hissedecektir de.Bunu bilen, hisseden çocuk annesi yemek yaparken paçasına yapışmaz,ya da evi toplarken kendini yerden yere atmaz.Bekler,sıranın kendisine geleceğini bilir.Ama asla hiçbir gün ona ayırdığınız zamanı ayırmamazlık etmeyin.Bu çok çözümsüz bir sürece iter sizi.Tutarlı ve kararlı olmak çocuk yetiştirmenin anahtar kelimeleri diye bas bas bağırıyorken uzmanlar, gerekirse yapılamayan yemekler olsun,yıkanmayan çamaşırlar,toplanmayan ev,değiştirilmeyen çarşaflar…Ama o evde tutarsız anne-baba olmasın…Çocuğa zaman ayırmadığınız bir gün olmasın.

Çocuğunuza her gün ayıracağınız bir zaman dilimi ve birlikte paylaşacağınız aktiviteler hem sizi hem de onu çok rahatlatacak, çalışıyor olmanızın verdiği ayrılık psikolojisini ortadan kaldıracaktır. Sizin içinizdeki “acaba çocuğumu ihmal ediyor muyum?” sorusuna ise en güzel cevap olacaktır.

 

Hem başarılı bir iş kadını olmak hem de anne olmak hiç zor değil.İhtiyacınız olan şeyler; zamanı verimli kullanabilme ve daha çok enerji.Onun daha iyi şartlarda yaşayacağı düşüncesi zaten bir anne için fazlasıyla itici güç olacaktır.

Yaptığımız her şeyin onların yararına olduğunu düşünüp gereksiz vicdan muhasebelerine girmemek işimizi kolaylaştıracak,hem bizi hem de çocuğumuzu yıpratmayacaktır.Zamanı etkili kullanabildikten sonra çocuğunuzla birçok ev hanımı anneden daha verimli vakit geçirdiğinizi göreceksiniz.Onun mis kokusu,bir gülümsemesi,bir dokunuşu sizin her şeye yetecek kadar enerji toplamanıza yardımcı olacaktır.

Verimli günler!

Sümeyra Sarı

 

 

 

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.