Sayfa Menüsü
RssFacebookTwitterTwitter
Kategori Menüsü

Yazıldı May 28, 2015 Anne / Çocuk | Yorum Yok

Anne mi bağımlı bebek mi?

Bebek sahibi olmanın getireceği her şeye çok hazır bir anneydim.
Hamileliğim planlıydı,doğurmak istediğim zamanı,doğum yapacağım odayı kendim seçtim. O kadar farkındaydım ki herşeyin,oğlum 2yaş olana kadar kendimi iliğime kadar ona adayacağıma, “eski hayat” dediğimiz düzende işleyen gezme-tozma,gece 12seansına sinemaya, acıkınca gece 3te yataktan kalkıp çorbacıya gidemeyeceğimi hamile kaldığım günden beri konuşur anlatır “her zorluğa-yaşantımdan ödün vermeye hazırım,yeter ki bebeğim sağlıklı olsun”derdim. Öyle ki emzirmeye başlamadan bile ,emzirmeyi bırakacağım tarihim belliydi benim 29 Ekim 2014 de oğlum 18aylık olduğunda memeden kesicem demiştim 2011 yılında,henüz doğuma aylar varken.

Ne delilik değil mi?

Ama işte öyle kolay olmadı bu sefer, evdeki hesap çarşıya uymadı. Gece gezememeler, sinemaya gidememeler, yaz akşamları Çeşme de sabahlara kadar eğlenememeler beni bozmamıştı da hesaba katmadığım çok önemli bir gerçek vardı. “Emzirmeye bir tutku ile bağlanan anne”.

Oğlum için en iyisini yaptığımı biliyordum, ancak kendi psikolojimi hiç düşünememiştim. Laf da ağızdan bir kere çıkmıştı 18ay kararı vermiştim,cayamazım bu fikirden.
3 önemli kural belirlemiştim kendimce. Sizinle bunları paylaşıcam.

İlk kural karar verin.

Kendinize bir zaman belirleyin, ve o zaman geldiğinde düğün randevunuzu erteleyemeyeceğiniz gibi düşünüp asla tarihi de ertelemeyin. Kararlarınıza sadık olun.

29 Ekim sabahı emzirip babaannesine bıraktım, bensiz 1saat bile asla durmayan oğlum,güzel bir kahvaltı yapmış meğersem,üstüne öğle yemeği ve şok olduğum emmeden uyumadığı bir ilk öğlen uykusu ! Her aklıma geldiğinde ayaklarım gitti ama beynim dur dedi,madem uyudu demek ki artık o da hazır. Zaten çocuklar herşeye her zaman hazır da anneler çeşitli bahanelerle kıyamıyor,kıyamayınca istikrarlı olunamıyor ve çocuk bu açığı farkedip saldırıyor. Kararlı olmam lazımdı !

Akşam 20:30 civarı almaya gittiğimde bir hatıra fotoğrafı çekildik , o kadar güzel güldü ki,birden büyümüş gibiydi. Hani filmlerde olur ya kederden bütün gece içer sızar ve sabah bembeyaz saçla uyanır esas adam. Benim esas adamım da olgunlukla karşıladı “meme de süt bitti” yalanını …

Bitti tamam da benim beynimde bitmeyen emzirme aşkı ne olacak?

-Orada var olan bir nimeti ondan esirgerken,çocuğumun rızkını engellemek değil miydi benim yaptığım?
-Yok ya sabaha kadar defalarca uyanıyordu, onun “uyku düzeni” gelişimi için çok önemli.
-Ama 2yaş a kadar da gayet emebilir,hem ne anlar el kadar çocuk “süt bitti” den. 8ay sadece anne sütü alan ek gıdayı hala daha sıklıkla reddeden anne sütü delisi bu minik bebeğe günah değil mi?
-Bana da günah ama,uyku yok, ha bire sömürülüyorum,enerjim kalmıyor,göğüslerim ağrıyor artık dişlerinden,bırakmak en iyisi. Hem artık kocaman oldu kolum ağrıyor kaldıramıyorum.
Gibi gibi bir çok gelgitlerle akşamı akşam ettik.

Bebeği sütten kesmek için yanlış bildiğimiz bir gerçeğe değinmek istiyorum. Bebekten çok annenin desteğe ihtiyacı var. Emziren,bu süreçten geçen ya da henüz geçecek olan anneler beni çok iyi anlarlar ki Anne&Bebek iletişiminin en güçlü kavramıdır emzirmek. Kendime söz geçirmem gerekiyordu, akıl zafer kazanmıştı ama kalp yenik düşüyordu bu savaşta. Gözümün içine bakarak “anne meme” diye yalvarması kahrolmama sebep değilmiş gibi bir de “lütfen”demesini öğrenmişti. Sanki o beni üzdü de ben ona ceza veriyorum sanıp benden tatlı dili ile özür dileyip meme istiyordu. Ne kadar ağladığımı,üzüldüğümü,üzüntüden sabahlara kadar uyku uyumadığımdan bahsetmeyeyim bile… Hiç şüphesiz bu süreci en kolay atlatan kesinlikle çocuktu.

Destek kuvvet gecikmedi,anneanne-dede-babaanne artık bir kaç gün sırayla bizim evde misafir…

Anne sütünden kesme aşamasında ki en önemli ikinci kural çocuğunuzu asla kendinizden ayırmayın. Çocuklarda henüz zaman kavramı olmadığı için onsuz geçireceğiniz 2-3 günde memeyi unutmasını asla beklememelisiniz. Sizi gördüğü an bıraktığınız yerden devam etmek isteyecek ve hem yalnız kalmış olmanın,hem de meme yi vermemenizin acısını fena çıkartacaktır. Onu aniden 2-3 gün bırakarak yaşayacağı travmayı asla unutmayın.

Ben meme ye hiç bir yabancı madde sürmedim, tiksindirmedim kendimden ya da memeden, meme hala onun en yakın dostu,3yaşında ancak sokakta bazen kucağıma atlar sarılır ve “meme benim anne,onu kimse görmesin” ye saklamaya çalışır o minicik bedeniyle…

Bitti dedim, sadece meme de süt bitti…

Gündüzleri hiç sıkıntı yaşamadık, bol bol gezdik parkları,evde cok vakit geçirmemeye çalıştık. Bana da iyi geldi tabii kafa dağıtmak. İşte tam anlamıyla cümle bu “kafa dağıtmak” ikinci kural olarak not alabiliriz. Meme dediği anda bir çığlığı atıp yere düşmüş numarası yapmak onu çok güldürecektir,düşene çok gülerdi benim oğlum. O kadar çok düşmüş numarası yaptık ki :)) kendimizi aşmıştık.

Emzirmeyi bıraktıktan sonraki kısa bir dönem sizi çok zorlayacak, hazırlıklı olmakta yarar var, bu da işinizi kolaylaştıracaktır. Ben hata yapıp ekim ayını seçmişim, hasta olduğunda genzine dolan balgamı sökmekte anne sütünün üstüne hiç bir ilaç yoktur, memeyi bırakacağınız dönemi iyi seçmelisiniz.

Uyku düzeniniz bir süre daha alt üst olacak,alışması zor bir süreç. Belki kendikendine uyuyan bebeğinizi ayakta-çarşafta-salıncakta belki de saatlerde araçla gezdirerek uyutmaya çalışacaksınız, ama merak etmeyin size temin ediyorum ki o süreçte geçici. Bir süre sonra herşey daha iyi olacaktır sadece sabır.

Yeme-içme düzeniniz alt üst olacak,severek yediği yemekleri reddececek, ancak hiç yemediği şeyleri de severek yediğine şahit olacaksınız. Denemekten vazgeçmeyin,çeşit sunun kendisi tercih etsin. Meme bırakmayı sigara bırakmak gibi düşünebilirsiniz. Ciddi bir alışkanlık, ağız alışkanlığı ve aniden bir günde kocaman bir boşluk. Çubukkraker ve salatalık mık mık lar duyduğunuz anda kurtarıcı olabilir :)

Belirtmeden edemeyeceğim ; doktorumuz dahil cevremde oğlumu tanıyan herkes “biz bu kadar cok meme emen bir cocuk görmedik” derlerdi,günde 50 kereleri saydığımı bilirim. Yani ağzı sürekli memede, abartısız sabaha kadar… Buna rağmen biz bu durumu çok basit sıyrıklarla atlattık, siz hiç ümitsiz olmayın.

Üçüncü ve son kural karar verdiyseniz asla “acaba”nız olmasın. Çocuklar ; kararlı olan ebeveynlere,düzene,onların huzuru için oluşturulan rutinlere çabuk adapte olurlar. Kararlı olduğunuzu gördüğü anda sizi asla zorlamayacaktır. Ancak en ufak bir şüpheniz var ise sizi fena kullanabilir.

Kendinizi kullandırmadan kararlı bir şekilde geçireceğiniz meme bırakma süreci diliyorum.

Sibel Türsen

Paylaşmak Güzeldir ; Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu Site Blogger Tasarım Tarafından Hazırlanmıştır.